İlk Logo Yapıcı

Logolar, bir işletmenin adını ve amacını basitçe ifade etmek için görüntüler, metinler, şekiller veya üçünün birleşiminden oluşur.

Bununla birlikte, iyi bir logo bir kimlik sembolü olabilir, hatta olmalıdır. İyi tasarlanmışsa, marka mesajınızı hedef kitlenizle duygusal bir bağlantı kurmanıza yardımcı olacak şekilde ileterek bir şirketin hikayesini de anlatır.

Sizin için yazdığımız bu ilham ilham verici tanım ile yazımıza devam edelim...

Logo Ne Yapar?

Cevap: Bir sembol aracılığı ile yükünüzü taşır.

  • Müşterileri markanızla etkileşime davet eden harika bir ilk izlenim bırakır.
  • Marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olur.
  • Şirketinize, insanların sizi daha iyi hatırlayabileceği bir sembol verir.
  • Sizi rakiplerinizden ayırır.
  • Marka sadakatini teşvik eder.

Bir logo oluşturmak, bir işe başlarken öncelikler listenizde açıkça ilk planda olmalıdır.

Peki Bunu yapmak için kullanabileceğiniz öğeler nelerdir?

Ufak bir tavsiye ister misiniz?

“İyi bir logo için gelecekteki markalaşma çabalarınız adına parkta kısa bir yürüyüşe çıkın, ya da bize ulaşın :) ”


Logonun Bileşenleri

Bir logo oluştururken "zorunluluk" yoktur (yine de tek bir renk kullanmadan bir logo tasarlamak oldukça zor olurdu).

Bununla birlikte, hepsi olmasa da çoğu logo aşağıdaki öğelerin birleşiminden oluşur:

Renk

Renkler estetik çekiciliğin çok ötesine geçer, bunlar mesajınızın temel iletişimcileridir. Dinleyicilerinize kırılgan ya da ciddi, yenilikçi ya da sağlıklı, modern ya da zamansız ve hatta istikrarlı olup olmadığınızı söylerler.

Logo renk paletiniz tek bir renk veya birkaç renkten oluşabilir (iki veya üç renk kombinasyonunda kalmanızı öneririz). Seçtiğiniz renkler daha sonra da oluşturduğunuz diğer markalaşma malzemelerine sızacak, bu yüzden akıllıca seçmenizde yarar var!

( Logo renklerinizin anlamı hakkında daha fazla bilgi için bu gönderiye göz atın ).

Matbaacılık

Temelde tasarım bakış açısı ile bakamayanların yazı tipi olarak düşündükleri şey budur. Tipografi, tasarım zevkiyle düzenlenmiş bir logoda gördüğünüz harfleri içerir. Tek bir harf, bir monogram veya bir işletmenin tam adı etrafında oluşturulmuş logolar görmeniz mümkün.

Görüntü

Bir görüntü en basit çizgiden soyut bir panterin ayrıntılı yorumlamasına kadar değişebilir. Bir simge, bir sembol olabilir, belki de sattığınız bir şeyi veya temsil ettiğiniz bir değeri temsil eden bir resim olabilir.

Bir resimle gitmeyi seçerseniz, logonuzun yerleştirildiği yere bağlı olarak yeniden boyutlandırılması gerekeceğini unutmayın; net ve ölçeklenebilir görünen bir şey kullanmaya çalışın.

Slogan

Bir logo altında yer alan bir slogan, genellikle kitlenizi bağlamak veya şirketinizin ne yaptığını netleştirmek için tasarlanmış bir cümle veya anahtar sözcük içerir.

Logolara mutlaka bir slogan eşlik etmesine gerek yoktur. Ancak düşünmeniz gereken şey, logo resminizin tek başına uyum kavramına soyut bir yorumu getirip getirmediği olmalı. Değerlerinizi iletebilse de, aslında müşteriler işletmeniz hakkında her şeyi o kısa sloganla da çözebilmektedirler :)

Logoyu Öne Çıkaran Nedir?

Logo etkinliği endüstri veya iş dünyasında oldukça öznel ve değişken olabilir. Şirkete, hedef kitleye, amaçlanan mesaja göre logo tasarımı değişebilir.

Bununla birlikte, bir logo oluştururken hedeflemeniz gereken dört ana başlık vardır:

Kitleye uygun olmalı.

En iyi logolar en gösterişli değil, hedef kitleleriyle yankılanan logolardır. Logolar sadece şirketinizi değil aynı zamanda konuştuğunuz kişileri de temsil eder. Örneğin, çocuklara yönelik bir parti evi şirketiniz varsa orada iç karartıcı gri renkler kullanmazsınız değil mi!

Okuması kolay olmalı.

Bu durum her tasarım stili için geçerli olmamakla birlikte sözcük işaretlerinden oluşan logolar yani yalnızca metinden oluşan logolar için geçerlidir.

Hedef kitleniz logonuzun ne anlama geldiğini deşifre etmek zorunda kalmamalı. Logonuzun bir bakışta kolayca anlaşılabildiğinden emin olun.

Farklı olmalı.

Endüstri trendlerinden ilham almak her zaman iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak bir logonun amacının markanızı rekabette öne taşımak olduğunu unutmayın.

Farklı = Akılda kalıcılık

Müşterilerinize markanıza neden sadık olmaları gerektiğini hatırlatacak olan da budur.

Ölçeklenebilir olmalı.

Tekrar üstünden geçmek gerekirse, logonuz çeşitli medya kanallarına (web sayfası, tanıtım broşürü, dijital reklam, introlar, kartvizit vb.) belirgin şekilde ve farklı boyutlarda yerleştirilecektir. Bu nedenle, karşılaşabileceğiniz herhangi bir markalama ihtiyacına uyacak şekilde kolayca ölçeklenebilen logolar en iyi logolardır, yani çok yönlüdürler.

Büyüklerin Bazıları

İkonik logolara bir göz atalım ve işi nasıl hallettiklerini bakıp, ilham almaya çalışalım:

Heyecan

Twitter ile ne yaparsın? Siz Tweet ve bu da kuş :)

Logo basittir ve kolayca anlaşılır. Herkes bunun bir kuş olduğunu söyleyebilir ve Twitter'da yapabileceklerinizi tek bir görüntüde iletir. Büyüklüğü ve rengi dikkat çekici hale getirirken, sadeliği ince bir şekilde izleyiciye Twitter'ı kullanmanın kolay ve basit olduğunu hatırlatır.

McDonald's

Bu sarı kemerler bir km öteden tanınır. Başlangıçta yoldan geçenlerin dikkatini çekmek isteyen McDonald's, daha sonra logolarına dahil ettikleri bu kemerler üzerine mağazalarını inşa etti.

Renkler parlak ve mutludur ve “M” nin şekli aynı zamanda patates kızartmasını hatırlatıyor. O parlak patatesleri ellerini almak için sabırsızlanıyorsun hatta.

Amazon

Bu perakende devi, adını dünyanın en uzun nehri olan Amazon nehrinden ilham aldı. Logoya esneklik katmak için içine lezzet de eklemişler; adın altındaki kavisli ok ile müşterilerini gülümseterek mutlu ettiklerini, çünkü Amazon'da A'dan Z'ye her ürüne ulaşabildikleri mesajını veriyorlar.

Elma

Twitter'ın logosu gibi, Apple simgesi de karmaşık değil. Ancak bir eylemi temsil etmek yerine dijital şirketin adını temsil ediyor. Siyah beyaz paleti şıktır ve meyveden çıkarılan ısırık hem müşterileri “elmayı yemeye” (marka ile etkileşime girmeye) davet eder ve bilgi işlemin temeli olan “byte” kelimesi ile oynar. Sadece bir simge için oldukça güçlü konumlandırılmış.

Bir Logo için Farklı Kullanımlar

Markanın ilk kuralı: Logolar, ürününüzün, şirketinizin ve markanızın temsil edildiği herhangi bir yere yerleştirilmelidir.

Web siteleri - Logonuzu web sitenizin en üstünde görüntülemek, marka bilinirliğinizi artırır ve tüketicilere anında nereyi ziyaret ettiklerini söyler. Web sitenizin o sırada açık olduğu sayfa sekmesinde "favicon" (logonuzun küçük bir görseli) olması bile yeri geldiğinde prestijinize katkı sağlar.

Kartvizitler - Logolu kartvizitler, isminizi orada tutmanın ve müşterilerinize sizi hatırlamak için somut bir yol sunmanın mükemmel bir yoludur.

Pazarlama Materyalleri - Reklamlar, broşürler, ürün ambalajları, sosyal medya paylaşımları, haber bültenleri, aklınıza ne gelirse gelsin, bir pazarlama aracı veya materyali oluşturduğunuzda logonuz kesinlikle dikkat çekmelidir.

Sunumlar - Özellikle iş sunumlarınızda temsil ettiğiniz markanız logonuz ile sembolize edilmelidir.

Şirket İletişimleri - Yalnızca müşterileriniz için değil, çalışanlarınız için de herhangi bir harf, e-posta, not ve diğer iletişimlere logo eklemek, markanızı güçlendirir. Şirket kültürü adına doğru bir konumlandırma yapmanıza, ilişkilerinize güçlü tutma konusunda yardımcı olur.

Size doğru...

Artık bir logonun ne olduğunu ve marka imajınızda nasıl bir rol oynadığını paylaştığımıza göre, kendi marka yolculuğunuza başlama zamanı!

AdalyaWeb Ekibi

fq