SEO Çalışmaları

SEO ile Güçlü bir Web Tasarımının 5 Yolu

Web sitenizi tasarlarken bu beş noktayı aklınızda bulundurun. Bunlar aracılığı ile içerik sıralamanızı daha yüksek yerlerde görmeye başlayabilirsiniz.

Web sitenizin performansını artırmaya çalışırken, aynı anda çok sayıda faktöre odaklanmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Hem yaşamda hem de dijital pazarlamada, aynı derecede önemli olabilen başka bir şeyi ihmal ederken, tüm dikkatimizi bir veya iki önemli öğeye verme eğilimindeyiz.

SEO ve web tasarımı, birçok kişinin fark edebileceğinden daha sorunsuz bir şekilde birlikte çalışır.

Her ikisinin bileşenleri öyle koordineli çalışır ki doğru bir şekilde yürütüldüğünde, web sitenizin ziyaretçileri yarattığınız şey hakkında hiçbir şey fark etmez ve sitenizde gezinmeye başlarlar.

Peki, SEO ve web tasarımının işbirliği yaptığı unsurlar nelerdir? Birlikte kullanıldıklarında ortaya çıkan sinerjiye ait bu beş yolu bir inceleyelim.

Mobil Uyumluluk

SEO veya web tasarımına biraz aşina olan herkes web sitesini mobil uyumlu hale getirmenin önemini bilir.

Aslında, bu henüz yapmadığınız bir şeyse, birkaç yıl geriden geliyor demeksiniz.

Masaüstü bilgisayarlarda arama yapan kişi sayısı birkaç yıldır azalırken, mobil cihazlarda arama yapan kişi sayısı giderek artıyor.

Tüm web trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. Bu, kitlenizin yarısından fazlasının da cep telefonlarında olması anlamına geliyor.

Mobil uyumlu bir web sitesi tasarımı olmadan, kullanıcılarınızın yarısını yanlışlıkla yabancılaştırmış olabilirsiniz. Bu çok büyük bir risk.

Bir telefona veya tablete düzgün yüklenmemesi nedeniyle o siteden hemen çıkma oranına sahip bir web sitesi Google'a kötü sinyaller gönderir ve sıralamanız düşebilir.

Kolay Okunabilir Tasarım

SEO'nuzu geliştirmek için çalışıyorsanız, içerik yüklemek ve güncellemek büyük olasılıkla çok zaman harcadığınız bir şeydir.

Bazı insanlar, bir web sitesi tasarımının içeriğiniz üzerinde veya en azından onun sunumunda ne kadar büyük bir etkisi olabileceğini fark etmeyebilir.

Kötü web tasarımı, kullanıcıların web sitenizde ne yaptıklarınızı okumasını imkansız hale getirebilir.

Garip yerlerde içerik blokları olan, net bir amaca hizmet etmeyen çok fazla köprü içeren sayfalar, esas olarak sitenize getirmeyi başardığınız kitleleri siler.

Ve kimse istediği bilgiyi alamazsa, sitenizin ne anlamı var?

Bir noktada, muhtemelen sayfa tasarımı nedeniyle okunması imkansız olan bir web sitesinde bulunuyorsunuz demektir.

Belki saf beyaz bir arka plan üzerinde, açık renkli bir metin veya siyah üzerine koyu bir renkten oluşuyor. Bu tür tasarımlar 1990'ların ortasından sonuna kadar revaçta olan korkunç web sitelerini hatırlatır.

Ancak sorun her zaman renk değildir. Metin çok büyük veya küçük olabilir veya okunması zor bir yazı tipinde yazılabilir.

Mobil cihazlara uygun olmayan web siteleri gibi, herhangi bir cihazda veya masaüstünde okunması zor olan siteler de insanları hızla uzaklaştıracaktır.

Web tasarımcıları, kullanıcıların içeriğinizi almasını kolaylaştıran web sitelerinin nasıl oluşturulacağını anlar, böylece paranızın karşılığını en iyi şekilde alırsınız.

Web Sitesi Hızı

Web sitenizi neyin yavaşlattığını biliyor musunuz?

Şanslıysanız bunun web tasarımınızla bir ilgisi olabilir. Web sitesi hızı teknik SEO'nun en önemli yönlerinden biridir ve birçok web sitesi için birincil eksikliktir.

Eğer içeriklerinizi iyi sıralamıyorsanız, gereksiz resim ve video yüklüyorsanız web sitenizin çok yavaş olması ve insanların hızla başka sitelere sıçramasına yol açabilir.

Sayfa hızının bilinen bir sıralama sinyali olduğunu asla unutmayın, bu nedenle resimlerinizi optimize ederek, gereksiz eklentileri ortadan kaldırarak, tarayıcı önbelleğe almasına izin vererek sitenizi hızlandırmak için zaman ayırmanız gerekir.

Şimdi, aslında web sitenizin insanların ne kadar beklemek istediğini bilmeden yeterince hızlı yüklendiğini düşünebilirsiniz. İdeal olarak, web sitenizin iki saniye içinde yüklenmesi gerekir.

Üç saniyeden uzun sürdüğünde, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yarısının çoğunun siteyi terk etmesi muhtemeldir. Sayfa hızı, kullanıcıların beklemek için daha az zaman harcadıkları mobil cihazlarda daha önemlidir.

Sayfa hızı yalnızca kullanıcılar için değil, aynı zamanda Google için de önemlidir. Web sitenizin hızı, Google'ın onu tarama yeteneğini etkiler.

Sayfa hızınız Google'ın daha az sayfa taramasına neden oluyorsa, dizine eklenecek çok fazla sayfanız olmaz.

Bu olduğunda, sayfaların sıralanması imkansız olacaktır. “Https” şifrelemesi ile web sitesi güvenliğinin sağlanması gereklidir.

Site Haritaları

Web sitenizi taramaktan bahsetmişken, web tasarımı bu konuda birden fazla şekilde yardımcı olabilir. Arama motorlarının web sitenizi nasıl taradığı konusunda daha akıllı olmasını istiyorsanız bir site haritanızın olması önemli bir unsurdur.

Site haritanız, arama motorlarına web sitenizdeki tüm sayfaların ve içeriğin bir rehberini sunar. Bu, arama motorlarına siteniz için hangi sayfaların en önemli olduğunu söyleme şansı verir.

Arama motorlarına sağladığı yararların yanı sıra, site haritaları da kullanıcı gezinmesine yardımcı olur. Sitenizi ziyaret eden yeni bir ziyaretçi, sitenizle ilgili yardım almak için site haritanıza başvurabilir.

Site Haritaları ayrıca, web siteleriniz hakkında yüksek sıralama şansı yakalamak için önemli meta veriler içerir.

Kullanıcıların Güvenini Kazanmak

Diğer SEO faktörlerinden farklı olarak, insanların size veya web sitenize ne kadar güvendiğini gerçekten ölçemezsiniz. Ancak, güven kazanmak web siteniz adına yüksek rütbe almanın büyük bir parçasıdır.

Çoğu insan fikirlerini hızlı bir şekilde oluşturur ve bir kez o fikre sahip olduklarında, fikirlerini değiştirmek zor olabilir.

Yıllar içinde, olağanüstü kullanıcı deneyimleri sunan mükemmel web sitelerini görmeye alıştık. Bir web sitesi açarken doğal olarak görmeyi umduğumuz şey budur.

Temiz, gezinmesi kolay ve bize hızlı bir şekilde istediğimiz bilgileri verebilecek bir şey istiyoruz. Bu tür web sitelerinin daha güvenilir göründüğünü düşünüyoruz.

Bir web sitesi eski ve modası geçmiş görünüyorsa veya kullanımı çok zorsa, çoğu insan üzerinde kötü bir izlenim bırakacak ve tekrar ziyarete gelmeyeceklerdir.

Tam olarak aradıkları ürün veya hizmete sahip olabilirsiniz, ancak web siteniz bunu aktarmıyor ise işletmenizin veya kuruluşunuzun çok fazla çaba göstermediği algısına büründürecektir.

Sonuç olarak

SEO ile iyi bir web tasarımı ortaklaşa yapılır ve web tasarımınızı geliştirmek aslında zorunda değildir.

Web sitenizi tasarlarken bu işaretleri aklınızda tutarsanız kısa süre sonra sizi geri çeken eksiklikleri gidererek arama motorlarında daha yüksek sıralamaları görmeye başlayabilirsiniz.